Kapıkule, İpsala ve Hamzabeyli'de Kırmızı Hat / Yeşil Hat Uygulamasına Dikkat!

Kapıkule, İpsala ve Hamzabeyli'de Kırmızı Hat / Yeşil Hat Uygulamasına Geçildi

          Bölge Müdürlüğümüz bağlantıları Kapıkule Yolcu Salonu, İpsala ve Hamzabeyli’de Kırmızı Hat / Yeşil Hat uygulamasına geçildi. Bu kapsamda Gümrüğe tabi eşyası olanların Kırmızı Perondan, olmayanların ise diğer peronlardan (Diğer peronlar yeşile boyanmamıştır, ancak kırmızı tabela olmayan peronlar yeşil hat olarak değerlendirilecektir.) geçmeleri gerekmektedir.
         Hangi eşyayla gelen yolcuların hangi hattan (Peron) geçmesi gerektiğine ilişkin detaylı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
 Yeşil Hat Uygulaması :   Yolcu Beraberi kişisel eşya  ile toplamda 430 Avro’yu aşmayan hediyelik eşyası bulunan yolcular Yeşil (Diğer) Peron’dan geçerler.

Kırmızı Hat Uygulaması: Gümrüğe tabi eşyası olan yolcular, Kırmızı Peron’dan geçerek, eşyalarını beyan etmiş olurlar ve eşyalarının sadece vergisini öderler veya eşyalarını ambara bırakabilirler. Yolcu beraberi kişisel eşyası 430 ile 1500 Avro arasında bulunan yolcular, bu eşyaları için %18 KDV öder.

Gümrüğe tabi eşyası olan yolcuların Kırmızı Peron yerine Yeşil Peron’dan geçmeleri halinde ise yolcular eşyalarını beyan etmemiş sayılır,  vergiye tabi eşyaların 2 kat vergisini öder ve ticari ve yasak eşya için 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu çerçevesinde Savcılığa sevk edilir.