Kapıkule'de Silah Yakalaması 04.08.2012

KAPIKULE GÜMRÜK SAHASINDA, GURBETÇİ GİBİ GÖRÜNEN BİR MİNİBÜSTE CEPHANELİĞE YETECEK KADAR SİLAH VE MERMİ YAKALANDI. ( 21.587 adet dolu tabanca veya tüfek mermisi ile 2’si susturuculu ve otomatik olmak üzere 5 adet Tabanca)

KAPIKULE GÜMRÜK SAHASINDA, GURBETÇİ GİBİ GÖRÜNEN BİR MİNİBÜSTE CEPHANELİĞE YETECEK KADAR  SİLAH VE MERMİ YAKALANDI. ( 21.587 adet dolu tabanca veya tüfek mermisi ile 2’si susturuculu ve otomatik olmak üzere 5 adet Tabanca)

   Türkiye’ye giriş yapmak üzere 03.08.2012 günü Kapıkule Yolcu Salonu Gümrük Sahasına gelen, Türk uyruklu M.A. isimli şahsın sürücülüğünü yaptığı, Türk uyruklu A.Ö., F.A.,  H.Ö.,  ve E.A. isimli şahısların yolcu olarak bulunduğu yabancı plakalı minibüs polis giriş ve gümrük tescil işlemlerine müteakip, şüphe ve risk kriterleri çerçevesinde X-Ray taramasına ve aramaya tabi tutulmuş olup, Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü emrindeki Patlayıcı Dedektör Köpeği “SENTA” marifetiyle yapılan arama neticesinde; 27 kalemde toplam 21.432 adet Dolu tabanca fişeği, 155 adet uzun namlulu yivli Dolu tüfek fişeği, 1 adet uzun namlulu yivli tüfek boş kovanı, 190 adet kurusıkı kapsül, 48 adet havai fişek ucu, 3 adet Tabanca, 2 adet makineli tabanca, 1 adet havai fişek sevk tabancası, içlerinde 34 mermi bulunan tabancalara ait 7 adet şarjör ele geçirilmiştir.
   Yürütülmekte olan soruşturma kapsamında Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünde gözaltına alınan M.A., A.Ö. ve F.A. haklarında düzenlenen tahkikat evrakları ile birlikte Edirne Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilmiştir. 04.08.2012